Skip to content Skip to footer

10 sposobów na ograniczenie zanieczyszczeń mikrowłóknami

Każde ubranie prędzej czy później trafi do pralki. Pranie stało się, zaraz po gotowaniu, naszym głównym domowym obowiązkiem, wpisanym w styl życia niemal każdego człowieka. Pralki oszczędzają nam ogrom czasu i pracy. I jakkolwiek jest to wynalazek genialny w swej prostocie, tak sposób, w jaki go wykorzystujemy może przysporzyć sporo problemów środowisku naturalnemu. W jaki sposób? 

Pomyśl o wszystkich ubraniach z akrylu, nylonu, czy poliestru. Koszulki, spodnie, bluzy, skarpety i ubrania sportowe. W skali świata mówimy o setkach tysięcy ton takich wyrobów. Plastiki są tworzywami wytrzymałymi, ale jak każdy inny materiał, ulegają uszkodzeniu pod wpływem czynników chemicznych i fizycznych. I tym sposobem, za każdym razem, kiedy decydujemy się wyprać ubrania wykonane z materiałów syntetycznych, uwalniamy do środowiska miliony plastikowych mikrowłókien – pojedynczy cykl pracy pralki to ponad 700,000 włókien plastiku [1].

Największym problemem w przypadku mikrowłókien plastiku jest ich rozmiar. Są one zbyt małe dla podstawowych systemów oczyszczania, jakimi dysponuje większość oczyszczalni ścieków. Po zakończeniu prania mikrowłókna dostają się do kanalizacji, a później do środowiska. Swój żywot kończą w rzekach, jeziorach, morzach i oceanach. Tam, pod wpływem temperatury, erozji i działania promieniowania UV, albo ulegają dalszemu rozkładowi do mikroplastiku, albo zaczynają zachowywać się jak swoiste gąbki, na których często osadzają się inne odpady i toksyczne substancje oraz metale ciężkie. Nie trzeba dodawać, że na jakimś etapie mogą zostać połknięte przez zwierzęta zamieszkujące środowiska wodne, stając się niechcianymi i problematycznymi gośćmi ich organizmów. Włókna syntetyczne nierzadko pojawiają się w rybach morskich, małżach i ostrygach sprzedawanych i zjadanych na całym świecie. Jedno z badań [1], na których podstawie powstał ten artykuł, wykazało że mikrowłókna plastiku są odpowiedzialne za 85% wszelkich zanieczyszczeń wybrzeży na całym świecie.

Wypadałoby zatem zapytać: w jaki sposób możemy ograniczyć tego typu zanieczyszczenie? Czy to w ogóle możliwe? Obejrzyj krótką animację pod tytułem „Historia mikrowłókien”. Pamiętaj o włączeniu napisów.

Pomysły i rozwiązania :

  1.  Pierz ubrania wykonane z materiałów syntetycznych osobno, rzadziej i w możliwie najkrótszym programie pracy pralki.
  2. Wypełniaj całą pralkę podczas prania. Zrobienie sporego objętościowo prania ogranicza tarcie między poszczególnymi elementami ubrań. Mniejsze tarcie – mniej uwolnionych włókien syntetycznych.  
  3. Rozważ stosowanie płynów do prania i naturalnych, płynnych zamienników proszków. Proszki do prania “ścierają” powierzchnię ubrań podczas prania, co w efekcie powoduje, rzecz jasna, uwolnienie większej ilości włókien.
  4. Używaj niższych temperatur podczas prania. W wysokiej temperaturze struktura ubrań syntetycznych ulega „rozluźnieniu”  co sprzyja rozrywaniu i uszkodzeniom pod wpływem tarcia. Rozgrzane włókna stają się także bardziej plastyczne, przez co znacznie łatwiej o ich uwolnienie.
  5. Ubrania syntetyczne pierz w programach o możliwie najniższej liczbie obrotów. Im szybsze obroty i większa energia, tym większe tarcie pomiędzy pranymi ubraniami i elementami wirnika.
  6. Rozważ kupno woreczka do prania lub alternatywnych produktów tego typu. Według producenta, w przeprowadzonych testach woreczki te wychwyciły 90% włókien uwolnionych w procesie prania. Koszt woreczka wynosi jednak obecnie jakieś 30$, więc, rzecz jasna, nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Warto obserwować jednak rynek pod kątem tego typu produktów i mieć świadomość ich istnienia.
  7. Rozważ kupno filtra wody wylotowej. Filtry tego typu (np. Lint LUV-R) to już większa inwestycja, ale przyczyniają się do ochrony środowiska skuteczniej i przez znacznie dłuższy czas.
  8. Wymagaj od producentów ubrań stosowania naturalnych włókien, które są znacznie bardziej odporne i w mniejszym stopniu przedostają się do środowiska, a gdy już to robią, nie wyrządzają większych szkód.
  9. Unikaj kupna tanich, “modnych” ubrań. Kupuj ciuchy dobrej jakości, wykonane z włókien naturalnych. Bawełny, lnu. Dowiedz się także z jakiego zakątka świata pochodzi materiał, z którego wykonane jest Twoje ubranie. Włókna naturalne rozkładają się w środowisku. Plastikowe pozostaną w nim na bardzo długo.
  10. Kupuj świadomie. Jeśli decydujesz się na ubranie wykonane z materiałów syntetycznych – dbaj o nie w odpowiedzialny sposób. Wybieraj ubrania wykonane z materiałów pozyskanych w drodze recyklingu. Uwzględniaj problemy związane z plastikiem w swoich codziennych wyborach konsumenckich.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

1. Accumulation of microplastic on shorelines worldwide : sources and sinks.

Leave a comment

GoEthic © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.