Photo by Shannon Litt on Unsplash

Niewiele jest bardziej majestatycznych widoków niż stado słoni wędrujących po równinach Afryki. Niestety każdego roku 20 000 tych pięknych zwierząt zabijanych jest dla kości słoniowej.

Damien Mander to australijski snajper, były komandos sił specjalnych, nurek marynarki wojennej, założyciel International Anti-Poaching Foundation [IAPF]. O ochronę zagrożonych zwierząt Afryki walczy od dekady. 

Na początku 2017 r. zwrócono się do IAPF z prośbą o pomoc w rejonie Dolnego Zambezi, gdzie kłusownicy zabili od 2001 r. 40% słoni. Zainspirowany przez Black Mambas pierwszą na świecie całkowicie kobiecą (nieuzbrojoną) drużynę antykłusowniczą w RPA Mander postanowił stworzyć własny projekt i sam szkolić kobiety. Krytycy twierdzili, że to nie może się udać, ale oczywiście byli w błędzie.

Akashinga lub The Brave Ones (ang. Dzielne) to drużyna kobiet, które zaznały biedy i przemocy domowej. Projekt buduje ich wiarę w siebie, oferuje miejsca pracy i pomaga lokalnym społecznościom czerpać bezpośrednie korzyści z ochrony dzikiej przyrody.

Cała drużyna przestrzega diety wegańskiej. Pożywna dieta ma zasadnicze znaczenie dla wykonywanej pracy, ponieważ szkolenie dla Akashingi jest wzorowane na forsownym treningu sił specjalnych. Mander przeszedł na weganizm, kiedy doszedł do wniosku, że „chronienie jednej grupy zwierząt, a potem powrót do domu i jedzenie innej” jest czystą „hipokryzją”.

Przegoniliśmy je przez piekło, a one po prostu uśmiechały się i wracały coraz mocniejsze i mocniejsze. Nie mogłem w to uwierzyć.

– mówi Damien Mander.

Mander, który wyszkolił tysiące mężczyzn, wyjaśnił: „Wybrałem 189 mężczyzn… Pod koniec pierwszego dnia pozostało trzech”. Natomiast w przypadku rekrutacji kobiet mówi: „Przycisnęliśmy je mocno, znacznie mocniej niż mężczyzn”, a z 36 odpadły tylko trzy. „Przegoniliśmy je przez piekło, a one po prostu uśmiechały się i wracały coraz mocniejsze i mocniejsze”. „Nie mogłem w to uwierzyć” – dodał.

Według rzecznika IAPF: „Kobiety, które ukończyły program, przeszły identyczne szkolenie służb ścigania i pełnią te same funkcje, co strażnicy mężczyźni. „Zdobyły takie kwalifikacje, jak: umiejętności przywódcze, walka wręcz, prowadzenie patroli, kamuflaż i maskowanie, pierwsza pomoc, niebezpieczna fauna i flora, zasady demokratycznie działającej policji, przeszukiwanie i aresztowanie, prawa człowieka, zabezpieczanie miejsca zbrodni, zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo i użycie broni palnej, zbieranie informacji oraz etyka w ochronie przyrody”.

Tylko w zeszłym roku kobiety aresztowały 80 uzbrojonych przestępców. Niektórzy twierdzą, że Akashinga jest najlepszym zespołem odpowiedzialnym za ochronę, opartym na przywilejach kobiet, weganizmie i przynoszącym korzyści okolicznej ludności. Przywracając do stanu naturalnego i chroniąc dziką przyrodę, Akashinga mogą położyć kres kłusownictwu, czego Afryka bardzo potrzebuje. Program jest w całości finansowany przez prywatnych darczyńców. Wsparcia możecie udzielić poprzez stronę donorbox.org/iapf_global

Damien przez większość roku mieszka w Zimbabwe. Resztę czasu spędza podróżując i prowadząc wykłady na temat ochrony rezerwatów i środowiska, weganizmu i etycznego stosunku do zwierząt. Jego niezwykle inspirującego przemówienia na TEDx Talk możecie posłuchać tutaj: Modern Warrior: Damien Mander at TEDxSydney

Oficjalna strona fundacji IAPF: www.iapf.org
Więcej informacji o Akashinga: www.iapf.org/akashinga