Fajerwerki? Lepiej nie

Za chwilę pożegnamy bieżący rok i powitamy 2018. Chęć zabawy w sylwestra jest zrozumiała, podzielamy ją. Jednak na naszej radości cieniem kładzie się pewna myśl.

Co zwykle robi się w noc dzielącą kolejne lata?

Większość z nas spędza ten czas z bliskimi – rodziną lub przyjaciółmi. Niektórzy wybierają kameralne domowe imprezy, inni idą na wielkie bale, jeszcze inni decydują się na udział w imprezach masowych.

Spożywamy też wiele pyszności (tej nocy można, i tak większość kalorii się wytańczy albo spali je podczas spaceru w Nowy Rok), a większość nie odmawia też sobie odrobiny (lub więcej niż odrobiny) alkoholu.

A o północy – fajerwerki, petardy, race! I to właśnie smuci nasz zespół… Bo to, co dla nas jest widowiskiem, dla wielu ludzi i zwierząt oznacza tragedię.

Pięć powodów, by nie strzelać w sylwestra

1. Produkcja fajerwerków jest nieetyczna

Większość dostępnych fajerwerków, petard itp. to produkty powstające w krajach azjatyckich, gdzie prawa pracownika oraz zasady bezpieczeństwa są lekceważone. Nie dość, że pracownicy pracują w ciężkich warunkach i za śmiesznie małe stawki, to jeszcze przy tak niebezpiecznych materiałach często zdarzają się wypadki, także śmiertelne. Oczywiście nie musimy chyba wyjaśniać, że o sfinansowaniu leczenia czy odszkodowaniach zwykle nie ma mowy…

2. Wiele zwierząt panicznie boi się huku i rozbłysków

Problem dotyczy nie tylko domowych pupili, którzy mogą liczyć przynajmniej na pomoc opiekunów. Mimo naszej troski nawet domowy zwierzak może przypłacić zdrowiem lub życiem (np. atakiem serca) sylwestrową kanonadę. Tym bardziej zagrożone są zwierzęta dzikie czy bezdomne. Huk petard i wystrzały fajerwerków powodują, że uciekające w popłochu zwierzęta ulegają wypadkom, giną pod kołami samochodów wybiegając nagle na ulicę, gubią opiekunów oraz orientację w terenie. Odgłosy wystrzałów kojarzą im się bowiem z bezpośrednim zagrożeniem życia, a ponieważ sztuczne ognie eksplodują w powietrzu zwierzętom trudno jest ocenić skąd te odgłosy dochodzą i gdzie jest bezpiecznie się schować.

3. Materiały pirotechniczne zanieczyszczają środowisko oraz szkodzą zdrowiu

Trują zarówno podczas odpalania (wydzielając m.in. tlenki siarki i azotu), jak i później, gdy z ich resztek przedostają się do gleby rozmaite toksyczne substancje (m.in. metale używane do nadawania fajerwerkom kolorów, takie jak ołów czy stront). Nie bez znaczenia są także tony odpadów, które pozostają po nich na ulicach miast czy na polach. Pamiętajmy, że sylwester oznacza naprawdę gigantyczną liczbę odpalonych ładunków, a więc i gigantyczną ilość wydzielanych substancji i pozostających śmieci.

4. Fajerwerki i petardy = wypadki

Na początku każdego roku słyszymy lub czytamy o licznych wypadkach związanych z odpalaniem fajerwerków i petard. Oparzenia, rany, utrata palców, wzroku, słuchu… Często ofiarami padają dzieci niedopilnowane przez dorosłych. W dodatku o północy wiele osób jest już na rauszu, co sprzyja zarówno niezręczności podczas zabawy takimi niebezpiecznymi materiałami, jak i ryzykownym lub niemądrym zachowaniom.

5. Niebezpieczeństwo dla mienia

W czasie sylwestrowych szaleństw z materiałami pirotechnicznymi łatwo o zaprószenie ognia i pożary. Liczne są także pomniejsze szkody – pękają szyby, na wielu przedmiotach pozostają nieusuwalne osmalenia. Poza tym hałas i oślepiające światła oraz wyleganie wielu osób na ulice to okoliczności sprzyjające złodziejom.

Jak zaradzić tym zagrożeniom?

Najważniejsze, co możemy zrobić, to nie kupować ani nie odpalać fajerwerków, petard i innych tego typu materiałów, a także namawiać znajomych do rezygnacji z tego procederu.

Należy też zgłaszać straży miejskiej i policji wszelkie nielegalne punkty sprzedaży takich produktów, a także przypadki sprzedawania ich lub udostępniania osobom niepełnoletnim (w Polsce jest to prawnie zakazane!).

Zwierzętom pozostającym pod naszą opieką możemy pomóc poprzez zapewnienie bezpiecznego, cichego miejsca. W wielu mieszkaniach można do tego celu wykorzystać łazienkę, gdyż zwykle jest to pomieszczenie pozbawione okien. Często też dobrze wpływa mówienie do ulubieńca kojącym głosem i okrycie go (lub – w przypadku ptaków czy gryzoni – przykrycie klatki lub terrarium) kocem. Możemy też dodatkowo zmniejszyć wpływ dźwięków z zewnątrz, włączając niezbyt głośną, spokojną muzykę. Warto też porozmawiać wcześniej z lekarzem weterynarii i w razie konieczności podać swojemu zwierzakowi zalecony przez takiego specjalistę preparat uspokajający.

Radosny, pełen światła nastrój możemy przywołać bez użycia produktów groźnych dla nas, zwierząt i środowiska – możemy zapalić świece (oczywiście najlepiej te pochodzące z etycznych źródeł), a przede wszystkim cieszyć się blaskiem radości w oczach naszych bliskich.

Jak bawić się bez fajerwerków?

Jeśli naprawdę nie wyobrażasz sobie sylwestrowej zabawy bez fajerwerków, zaoszczędź pieniądze i weź udział w pokazie sztucznych ogni, które organizuje Twoje miasto. Pirotechniczne pokazy organizowane przez profesjonalistów podczas masowej imprezy są bezpieczniejsze i nieco bardziej ekologiczne (w przeliczeniu na jednego uczestnika). Jeżeli jednak powyższe argumenty Cię przekonały, ale nadal liczysz na szampańską zabawę, skorzystaj z innych opcji.

1. Klub, koncert, uroczystość

Imprezy zamknięte to zdecydowanie mniejsze zło. Confetti, balony i serpentyny również nie należą do ekologicznych rozwiązań, nie są one jednak tak trujące i niebezpieczne dla życia i zdrowia – nie tylko ludzi, ale również zwierząt – jak toksyczne fajerwerki, których w zamkniętym pomieszczeniu odpalić się nie da.

2. Pokaz laserowy lub mapowanie światłem

Zorganizuj petycję lub napisz do lokalnych władz prośbę o zastąpienie przestarzałej tradycji nową – pokazem świateł, laserów lub coraz bardziej popularnych widowisk z wykorzystaniem techniki nazywanej 3D light mapping. Gwarantujemy, że wizualne przeżycia przerosną oczekiwania Twoje i Twoich bliskich!

3. Kolorowe świetliki i latarki

Zamiast zimnych ogni, petard lub fajerwerków możesz uzbroić się w świecące gadżety wielokrotnego użytku. Najbardziej polecamy wielokolorowe latarki, które posłużą nie tylko jedną noc w roku, ale są również praktyczne w użyciu w domu lub na wycieczce. Ostatecznie na rynku dostępne są również gadżety LED w różnych kształtach i kolorach. Można je nosić jak świecącą biżuterię, jako brelok do kluczy lub poręczną latarnię.

4. Wirtualne fajerwerki

Tymczasem w Bratysławie na Rynku ustawili ekran, na którym przy pomocy specjalnej aplikacji można było strzelić własnego fajerwerka. Bez zapachu, emisji szkodliwych substancji i o wiele cichszego niż tradycyjny. Można? 🎆 🎉

Opublikowany przez Na nowo śmieci na 1 stycznia 2017

W ubiegłym roku Bratysława zorganizowała fajerwerki, które z pomocą aplikacji na smartfonie, mógł bezpiecznie odpalić każdy uczestnik zabawy na rynku. Julia Wizowska, autorka projektu Na Nowo Śmieci, która wzięła udział w imprezie tak opisała to wydarzenie: „Bez zapachu, emisji szkodliwych substancji i o wiele cichszego niż tradycyjny. Można?”

Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, prosimy, że dobra zabawa nie usprawiedliwia nieszczęścia innych ludzi i zwierząt ani nie rekompensuje przykrych konsekwencji, takich jak wypadki. Etyczny wybór przysłuży się nie tylko innym, ale również pomoże Ci bawić się w pełni i cieszyć się celebracją bez wyrzutów sumienia.