Skip to content Skip to footer

Aktualizacja: Venus, Milia, Mimosa, Luna, Lotus i Zuri nie żyją

Aktualizacja 28.03.2019 17:19: Venus, Milia, Mimosa, Luna, Lotus i Zuri nie żyją. Pomimo międzynarodowego sprzeciwu opinii publicznej, publicznych osobistości, a także pracowników uniwersytetu, a nawet samych zainteresowanych – lekarzy stomatologii – Uniwersytet w Göteborgu skorzystał z prawa do przeprowadzenia eutanazji na podmiotach swoich eksperymentów.

Według potwierdzonych informacji Venus, Mimosa i Luna zostały zabite 26 lutego. Zuri, Lotus i Milia zostały zabite 27 lutego. Władze uczelni odmówiły obecnym pod laboratorium aktywistom nawet 30 minutowej rozmowy, o którą prosili bez przerwy od kilku tygodni.

Szwedzka organizacja na rzecz zwierząt Djurrättsalliansen zapowiedziała, że skoncentruje teraz wszystkie wysiłki na tym, alby odtąd żadne zwierze nie zostało poddane eksperymentom, a następnie eutanazji w laboratorium Uniwersytu w Göteborgu.

Dziękujemy wszystkim organizacjom oraz przede wszystkim wam, czytelnikom, za udzielone wsparcie i zaangażowanie w akcję. Między innymi to dzięki wam rozgorzała właśnie głośna debata na temat zasadności przeprowadzania eksperymentów laboratoryjnych z udziałem zwierząt.


Aktualizacja 26.02.2019, 11:34: Organizacja Djurrättsalliansen przekazała nam garść nowych informacji na temat akcji. Przede wszystkim decyzja o uśpieniu 6 labradorów na których prowadzone były eksperymenty z wykorzystaniem implantów dentystycznych zapadnie w tym tygodniu, prawdopodobnie nie póżniej niż we czwartek. Organizatorzy akcji nie ustają w naciskach na władze uczelni. Zaproponowali również alternatywne metody testów bez potrzeby wykorzystywania zwierząt, niestety Uniwersystet w Göteborgu odmawia rozmowy i spotkania z organizacją.

Komunikat dla mediów: Oświadczamy że redakcja #GoEthic udziela pełnej zgody na powielanie, cytowanie, kopiowanie i modyfikowanie niniejszego tekstu w całości lub fragmentach we wszelkich środkach masowego przekazu, których celem jest wsparcie akcji ratowania labradorów z laboratorium uniwersytetu w Göteborgu, bez konieczności cytowania źródła. O prawo do wykorzystania zamieszczonych w tekście zdjęć należy zwrócić się do organizacji Djurrättsalliansen.

Opinia publiczna stoi zdecydowanie po stronie protestujących. Wczoraj działania Uniwersytetu publicznie potępiło kilku profesorów, docentów i doktorantów tejże uczelni. W akcje zaangażowane są osoby publiczne znane ze szwedzkich mediów, ale wspierają ją również znani aktorzy tacy jak Ricky Gervais i Peter Egan. Mimo to władze uczelni nabrały wody w usta.

Aktywistom Djurrättsalliansen udało się jednak ustalić, że eksperyment finansowany jest przez firmę Dentsply Sirona, mamy więc jeszcze jedną szansę na wywarcie wpływu u źródła i uratowanie życia sześciu labradorów, a może również setek kolejnych, na których planowane są dalsze eksperymenty.

Jak możesz pomóc

Proszę napisz list do firmy Dentsply Sirona, poproś o ich uwolnienie psów i przekazanie ich organizacji Djurrättsalliansen, która ma plan, środki i wolontariuszy gotowych do podjęcia opieki i resocjalizacji labradorów w każdej chwili. Pamiętaj jednak o zachowaniu kultury oraz trzymaniu się faktów. Tylko tak nasz wspólny apel może odnieść jakikolwiek skutek. Poniżej zamieszczam dwa wzory maili:

Tytuł: Stop Gothenburg university from killing laboratory dogs!

Hello!

I know you are funding an experiment at Gothenburg university where dogs are being used in experiment to test how dental implants causes inflammation and skeletal degradation. Please cancel this experiment! You have the power to save the lives of this six dogs, so do the only right thing and tell Gothenburg university not to kill the dogs.
Best regards, <twoje imię>

lub

Hallo,

As a company funding experiments on how dental implants causes inflammation and skeletal degradation which is being executed on labradors in Gothenburg university laboratory, you have a power to save the life of those dogs. Please ask the university to release the dogs to Djurrättsalliansen organisation who offer to provide treatment and carrying homes to those animals. Please stop this experiment and consider other testing methods that Djurrättsalliansen already offered to the university.

With regards, <twoje imię>

List należy wysłać na jeden lub wszystkie z poniższych adresów:

contact@dentsplysirona.com
info@dentsply.se

Możesz również wyrazić swój sprzeciw na stronach społecznościowych firmy. Proszę, pamiętaj jednak, że sprzeciw ten może odnieść skutek wyłącznie wtedy jeśli będzie kulturalny.

Facebook: https://www.facebook.com/dentsplysirona/
Twitter: https://twitter.com/dentsplysirona
YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PL69775E856D076C78 

Zostały dwa dni. Odliczamy sekundy…


Na Uniwersytecie w Göteborgu psy są wykorzystywane w eksperymentach, w których sprawdza się, jak implanty dentystyczne powodują stan zapalny i degradację szkieletu jamy ustnej. Po sześciu próbach uśpienia i usunięciu 35% zębów, psy zostaną zabite. W chwili obecnej w laboratorium Uniwersytetu w Göteborgu znajduje się sześć labradorów – Wenus, Milia, Mimosa, Luna, Lotus i Zuri. To właśnie je organizacja na rzecz zwierząt Djurrättsalliansen próbuje uratować i umieścić w kochających domach.

Z dziennika Wenus dowiedzieliśmy się, że kiedy nie jest ona usypiana w celu usunięcia zębów, przebywa ona w pustym pokoju. Nie dziwi więc fakt, że rozwinęły się u niej odleżyny. Z jej dziennika z 2018 r. wynika również, że “ma rany na lewym łokciu i lewym stawie skokowym“, a także, że przez kilka tygodni była ona leczona różnymi antybiotykami (Streptocilin w ranie, Synolox i wreszcie Kefavet podawany przez miesiąc) podawanych w celu wyleczenia infekcji.

Organizacja Djurrättsalliansen żąda teraz, aby psy Venus, Milia, Mimosa, Luna, Lotus i Zuri zostały uwolnione w celu ich rehabilitacji i adopcji. Chce ratować ich życie, poddać je rehabilitacji oraz umieścić w kochających i odpowiednio przygotowanych na ich opiekę domach. Djurrättsalliansen czeka obecnie na odpowiedź z Uniwersytetu w Göteborgu.

1 lutego odbył się protest zorganizowany przez wolontariuszy organizacji w celu nagłośnienia sprawy oraz zademonstrowania władzom uczelni dezaprobaty wobec metod stosowanych w jej laboratoriach. Zgromadzono podczas niego (i nie tylko) ponad 80 tysięcy podpisów w papierowej petycji adresowanej do Uniwersytetu w Göteborgu.

Zdjęcie przedstawia psy podczas tego samego eksperymentu na Uniwersytecie w Göteborgu. Autor: Matilda Andersson Nwachukwu / Spionen

Ten typ eksperymentów prowadzony jest od 1996 roku, zostało mu poddanych co najmniej 200 psów. Poniżej kilka cytatów pochodzących z dzienników eksperymentalnych:

“Stała się bardzo niepewna, przestraszona podczas iniekcji”
“Zginął przez przypadek, smycz utkwila w windzie”
“Krwawa biegunka”
“Kiedy Tjorven zostaje umieszczona w rekonwalescencji i wyje, Flippa gryzie jej gardło i nie chce puścić. Po kilku minutach 4 osobom udało się rozluźnić szczęki. Brak widocznych uszkodzeń. ”
“Patyk znaleziony w podniebieniu ust, utknął tam przez dłuższą chwilę”
“Wydalił duży kawałek dużej kuchennej ścierki Vileda”
“Zjadł bandaż, wymiotuje bandaż”
“Psy są zdezorientowane”
“Trudności z zasypianiem, zestresowane”
“Głodował do wtorkowego poranka”
“Nerwowy oddech”
“Rany na lewej nodze tylnej, jeden centymetr, przeszedł przez skórę”
“Cała rana operacyjna jest otwarta i cieknie”
“Rany na nosie”
“Zjadł 10-15 centymetrów taśmy klejącej”

Psy, a także koty używane w eksperymentach na zwierzętach na Uniwersytecie w Göteborgu pochodzą z zakładu hodowlanego w Norwegii o nazwie Løken gård. Więcej na ten temat tutaj.

Psy znajdują się w laboratorium biomedycyny eksperymentalnej, EBM, w Göteborgu. Zobacz film poniżej.

Organizacja Djurrättsalliansen uważa, że lepiej inwestować w metody badań nie uwględniające testów na zwierzętach. Sprzeciwia się również wszelkim formom wykorzystania zwierząt – bez względu na to czy mowa jest o labradorach, świniach, kotach, królikach, świnkach morskich lub myszach. Przeczytaj więcej o eksperymentach na zwierzętach w Szwecji tutaj.

Niechlubna historia testów laboratoryjnych na psach w Szwecji

Djurrättsalliansen ma już doświadczenie w walce o zwierzęta wykorzystywane w doświadczeniach w Szwecji. Przeprowadzili między innymi głośną kampanię “Pozwólcie żyć psom Astra”. Firma Astra Zeneca miała hodowlę dla zwierząt na obrzeżach miasta Örkelljunga, w której psy były hodowane do eksperymentów, a następnie zabijane. Kiedy hodowla była zamykana w ramach planowanych oszczędności firmy, organizacja Djurrättsalliansen walczyła dzień i noc, aby uratować psy z hodowli.

Wszystko zaczęło się, gdy organizacja otrzymała informację, że hodowla będzie zamknięta. Nie było pewne co stanie się z 400 psami. Kiedy wyszło na jaw, że firma planuje masową eutanazję psów, organizacja uruchomiła kampanię “Let the Astra Dogs live”. Odzew społeczeństwa był ogromny. Wieści rozeszły się szybko i w końcu Astra Zeneca ogłosiło, że żaden pies nie zostanie zabity. Zamiast tego psy zostaną wysłane do Anglii, a tam poddane kolejnym okrutnym eksperymentom. Olbrzymia liczba osób zaangażowała się w kampanię, a ludzi gotowych otworzyć swoje domy, aby uratować psy było więcej niż psów potrzebujacych ratunku.

Zostały zorganizowane protesty, pisane były listy do redakcji gazet, prowadzone były rozmowy z mediami, a także z liniami lotniczymi, organizacja podjęła nawet próbę fizycznego zatrzymania transportu psów z hodowli. Niestety, firma Astra Zeneca odmówiła przyznania psom drugiej szansy. Nie udało się ich uratować.

Film o kampanii “Niech żyją psy Astra”.

Możesz pomóc!!

Zostało 7 dni, z końcem lutego zostanie podjęta ostateczna decyzja o losie labladorów pozostajacych w tej chwili w laboratorium. Co możesz zrobić?

1. Wyślij list!

Napisz do Uniwersytetu w Gothenburgu, aby namówić władze do ratowania psów i inwestowania w metody eksperymentalne bez wykorzystywania zwierząt.

Poniżej zamieszczamy przykładowy list w języku szwedzki i angielskim.

Wersja angielska:

Hello,

I write because I want to ask you kindly but definitely to end the dental implant experiments on dogs. I also ask  for the six labradors Venus, Milia, Mimosa, Luna, Lotus and Zuri to be given a chance to live and be relocated to carrying homes.

With kind regards, <Twoje imię>

Wersja szwedzka:

Hej,

Jag skriver för att jag vill be er vänligen men bestämt att avsluta tandimplantatförsöket på hundar. Jag vill även att de sex labradorerna Venus, Milia, Mimosa, Luna, Lotus och Zuri får leva och omplaceras.

Med vänlig hälsning, <Twoje imię>

List należy wysłać na jeden lub wszystkie z poniższych adresów:

universitetsstyrelsen@gu.se
info@Sahlgrenska.gu.se
registrator@gu.se

2. Udostępnij!

Udostępnij ten artykuł wszystkim znajomym oraz organizacjom zaangażowanym w pomoc zwierzętom, a nawet schroniskom i lecznicom weterynaryjnym. Wierzymy że masowy, międzynarodowy sprzeciw wobec praktyk uniwersyteckiego laboratorium może zapoczątkować znaczące zmiany dla zwierząt.

Możesz też udostępnić artykuł w wersji angielskiej z oficjalnej strony organizacji, znajdziesz go tutaj.

3. Wesprzyj finansowo

Możesz też wesprzeć organizację Djurrättsalliansen finansowo, aby ich działania na rzecz zwierząt były jeszcze skuteczniejsze:
PLUSGIRO ACCOUNT: 42 54 11-6
IBAN: SE98 9500 0099 6042 0425 4116
BIC/SWIFT: NDEASESS
NAME OF ACCOUNT: Djurrättsalliansen
BANK: Nordea

Materiały fot i wideo dzięki uprzejmości organizacji Djurrättsalliansen.

5 Comments

 • Alicja53
  Posted 27 lutego, 2019 4:00 pm 0Likes

  Wiele tysiecy podpisow, prosb ,postulatow , podpisow,akcji, mobilizacji nas ludzi kochajacych zwierzeta….A oni czyli oOPRAWCY i POTWORY , ktorzy bez jakichkolwiek skrupulow zabijaja w imie pseudo nauki…A MY …jak cmy chcemy ocalic …i NIKT NAS nie slyszy..i nie popiera…Bo w ten proceder ,potworny i haniebny zaangazowani sa bogaccy tego swiata , a przepisy to tylko fikcja…aby nam ufnym i uczciwym wcisnac ,,ze oni cos robia….ale to nastepny blef….i tak dziesiatki lat mija i gina psy…teraz sie juz nawet je choduje….po to aby miec ich setki i tysiace ..siegac . zabijac ,,,i tak bez mrugniecia oka…Ten obrzydliwy swiat juz dawno powinien zginac …i stlamsic ,znisczyc do cna taka rase jaka jest czlowiek….bo patrzac na swiat zwierzat ..nigdy by zwierzeciu nie przyszlo na mysl aby dzien po dniu przez dziesiatki lat niszczyc swoich pobratyncow….Jednak pan i wladca “czlowiek” ma to zapisane w genach…i nic i nikt nie zmieni jego nastawienia, charakteru …jego podla wyzuta osobowosc bedzie twac …A nasze wysilki i walka to walenie glowa w mur…

 • Jacek
  Posted 28 lutego, 2019 10:55 am 0Likes

  STOP OKRUCIEŃSTWU!!!

 • Grażyna
  Posted 2 marca, 2019 10:31 am 0Likes

  Ci którzy chcą prowadzenia eksperymentów medycznych czy kosmetycznych a zwierzętach
  niech ich dokonuja na sobie …

 • ewelina
  Posted 3 marca, 2019 8:07 pm 0Likes

  Błagam nie robcie im krzywdy nie zabierajcie najcenniejszego co mają ich kruchego zycia wykorzystanego tylko dla zaspokojenia próznosci rasy ludzkiej !!!!!kochane mądre stworzenia ktore czują kochają i są częscią naszego ludzkiego świata oddajcie je pod opiekę djurratsalliansen.!!! jako człowiek nie zgadzam się na traktowanie jakiejkolwiek rasy na świecie w taki sposób!!!! bo Ty czy ja tez jesteśmy rasą tylko ludzką, ale tez rasą!!! nie rob tego komus jak nie chcesz sam kiedys byc tak potraktowany!!!

 • Gosia
  Posted 16 marca, 2019 12:04 pm 0Likes

  Ludzie to potworne kreatury, które dla kasy zrobią wszystko, dla obrzydliwych i chciwych firm nie liczy się życie ani człowieka, ani zwierzęcia. Kochane biedne labki, mam nadzieję, że jest Wam tam dobrze za Tęczowym Mostem. Nie wolno się poddawać trzeba walczyć nadal i wspierać szwedzką organizację!!!

Leave a comment

GoEthic © 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.